Polisa ubezpieczeniowa domu. Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Na chwilę obecna nie istnieje ubezpieczenie, które uchroni nieruchomość od wszystkich ewentualnych zagrożeń. Na rynku dostępne są jednak polisy uwzględniające szeroką game ryzyk. Najpopularniejszymi wersjami polisy mieszkaniowej są ubezpieczenia od ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenia od wszystkich ryzyk.

Na chwilę obecna nie istnieje ubezpieczenie, które uchroni nieruchomość od wszystkich ewentualnych zagrożeń. Na rynku dostępne są jednak polisy uwzględniające szeroką game ryzyk. Najpopularniejszymi wersjami polisy mieszkaniowej są ubezpieczenia od ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenia od wszystkich ryzyk.

Komu przysługuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie skierowane jest przede wszystkim do właścicieli nieruchomości na podstawie tytułu własności hipotecznej bądź prawa spółdzielczego. Mogą z niego skorzystać także użytkownicy nieruchomości lokatorskich, komunalnych, zakładowych bądź wynajmowanych domów i mieszkań. Polisa przysługuje zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom, do których należy dana nieruchomość.

Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych

Polisa ta wyszczególnia wszystkie możliwe zdarzenia, przed którymi chroni ubezpieczenie. Ich liczba waha się od kilku do kilkudziesięciu, w zależności od założeń konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Istnieje możliwość uzupełnienia listy zdarzeń o rozszerzenia, czyli np. o ochronę przed kradzieżą z włamaniem, powodzią czy o dodatkowe OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (All Risk)

Ten rodzaj ubezpieczenia gwarantuje szeroki zakres ochrony, ale nie uchroni mieszkańców przez wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Polisa od wszystkich ryzyk zawiera pewne ograniczenia. Mowa tutaj o tzw. wyłączeniu odpowiedzialności, które uzależnione jest od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Standardowe wyłączenia odpowiedzialności to:

  • brak okresowych przeglądów technicznych,
  • brak odpowiedniej konserwacji instalacji i sprzętów,
  • samowolka budowlana i rozwiązania niezgodne z prawem budowlanym,
  • umyślne działanie członków gospodarstwa domowego,
  • zachowania pod wpływem alkoholu i innych używek.

Zalety ubezpieczenia All Risk

Głównym walorem tej polisy jest fakt, że obejmuje ona szerszy zakres ochrony. Korzyści z ubezpieczenia All Risk widoczne są dopiero w momencie dochodzenia swoich roszczeń na skutek zaistniałej szkody. Po poniesieniu straty wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak ubezpieczyciel będzie chciał się uchylić od wypłacenia rekompensaty, musi udowodnić, że ma do tego prawo, powołując się na konkretne zapisy w umowie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domu i mieszkania jest niezbędne każdemu, aby poczuć, że jego miejsce zamieszkania jest bezpieczne. Jest to również rozwiązanie bardzo elastyczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb. To ubezpieczony decyduje, która z opcji polisy jest dla niego odpowiednia.

Udostępnij:

Inne artykuły

Ubezpieczenie pojazdu – kiedy otrzymamy zwrot?

Okazuje się, że w przypadku ubezpieczenia motocykla lub auta w kilku przypadkach możemy odzyskać niewykorzystaną składkę. Kiedy przysługuje nam taki zwrot? Czy warto z niego skorzystać? Czy otrzymamy zwrot składki po szkodzie?

Ubezpieczenie zdrowotne – czy warto ubezpieczyć całą rodzinę?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz prowadząca własną działalność gospodarczą powinna pamiętać o tym, że może objąć ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich członków rodziny, którzy nie mają możliwości skorzystania z takiego ubezpieczenia. Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny? Czym cechuje się ubezpieczenie tego typu?

Ubezpieczenie w przypadku podróży zagranicznych – co warto wiedzieć?

Wybierając się w podróż za granicę, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Jednak wbrew pozorom dostępna oferta jest dość szeroka. Można się ubezpieczyć przed nieszczęśliwymi wypadkami, a można także zadbać o bezpieczeństwo swoich bagaży i mienia. Warto wiedzieć o czym pamiętać przy zakupie ubezpieczenia podróżnego i na jaki wariant się zdecydować.

O nas

Od lat zajmujemy się ubezpieczeniami. Śledzimy nowoczesne rozwiązania pojawiające się na rynku i wdrażamy je do modeli współpracy z naszymi Klientami. Możemy podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, proponując ubezpieczenie dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Stawiamy na indywidualne podejście do Klienta, dlatego możemy zaproponować Ci polisę stworzoną na miarę Twoich potrzeb. Zaufały nam już dziesiątki osób, teraz swoją pomoc oferujemy także Tobie!
Więcej..

Kontakt