Ubezpieczenie pojazdu – kiedy otrzymamy zwrot?

Okazuje się, że w przypadku ubezpieczenia motocykla lub auta w kilku przypadkach możemy odzyskać niewykorzystaną składkę. Kiedy przysługuje nam taki zwrot? Czy warto z niego skorzystać? Czy otrzymamy zwrot składki po szkodzie?

Okazuje się, że w przypadku ubezpieczenia motocykla lub auta w kilku przypadkach możemy odzyskać niewykorzystaną składkę. Kiedy przysługuje nam taki zwrot? Czy warto z niego skorzystać? Czy otrzymamy zwrot składki po szkodzie?

Zwrot składki OC 

Ubezpieczenie pojazdu obejmuje zazwyczaj cały rok i nie można skorzystać z wypowiedzenia go przed końcem zawartej umowy. Jednakże w kilku przypadkach umowa taka ulec może wcześniejszemu rozwiązaniu, przy czym za niewykorzystany czas ochrony przysługiwać nam będzie zwrot składki. Warto podkreślić, że składkę odzyskamy jedynie po rozwiązaniu umowy, czyli gdy ochrona wygasa. Przepisy prawne wskazują kilka sytuacji tego typu:

  • wypowiedzenie umowy przez właściciela (zwrot przysługuje posiadaczowi pojazdu),
  • wypowiedzenie przez nabywcę pojazdu (zwrot przysługuje osobie zbywającej),
  • odstąpienie od umowy, którą zawarto na odległość,
  • wyrejestrowanie pojazdu lub udokumentowanie jego zupełnej utraty,
  • rozwiązanie umowy na podstawie uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów, co dotyczy pojazdów do testowych jazd,
  • odstąpienie od umowy w związku z brakiem rejestracji pojazdu przeznaczonego do jazd testowych.

Jak uzyskać zwrot niewykorzystanej składki OC?

Właściciel pojazdu, który pragnie uzyskać zwrot niewykorzystanej składki, powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zaistniałej okoliczności, która wpływa na uprawnienie do otrzymania zwrotu. Czasami konieczne jest przedłożenie kopii dokumentacji, jaka potwierdza daną sytuację. Kontakt z ubezpieczycielem bazować może na informacji mailowej lub poczcie tradycyjnej, przy czym do wiadomości dołączyć należy stosowny dokument, jeśli jest wymagany. Może to być odstąpienie od umowy z podpisem właściciela, wypowiedzenie OC, czy też skan zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu (wiele zależy od okoliczności).

Szkoda z OC – czy otrzymamy zwrot składki?

Nawet jeśli doszło do szkody z OC, właściciel pojazdu ma możliwość uzyskać zwrot składki. Jest to uregulowane w przepisach prawnych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wskazuje ona, że firmy ubezpieczeniowe powinny zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet wtedy, gdy z polisy zostało wcześniej wypłacone odszkodowanie. W tym celu należy jednak złożyć wcześniej dyspozycję zwrotu składki. 

Zwrot składki ubezpieczeniowej OC, w przypadku pojazdów takich jak motocykl lub auto, jest przeprowadzany w określonych sytuacjach, które określają przepisy prawne. Warto zatem dowiedzieć się, czy w danej sytuacji możemy ubiegać się o zwrot składki. 

Udostępnij:

Inne artykuły

Ubezpieczenie zdrowotne – czy warto ubezpieczyć całą rodzinę?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz prowadząca własną działalność gospodarczą powinna pamiętać o tym, że może objąć ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich członków rodziny, którzy nie mają możliwości skorzystania z takiego ubezpieczenia. Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny? Czym cechuje się ubezpieczenie tego typu?

Ubezpieczenie w przypadku podróży zagranicznych – co warto wiedzieć?

Wybierając się w podróż za granicę, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Jednak wbrew pozorom dostępna oferta jest dość szeroka. Można się ubezpieczyć przed nieszczęśliwymi wypadkami, a można także zadbać o bezpieczeństwo swoich bagaży i mienia. Warto wiedzieć o czym pamiętać przy zakupie ubezpieczenia podróżnego i na jaki wariant się zdecydować.

Polisa ubezpieczeniowa domu. Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Na chwilę obecna nie istnieje ubezpieczenie, które uchroni nieruchomość od wszystkich ewentualnych zagrożeń. Na rynku dostępne są jednak polisy uwzględniające szeroką game ryzyk. Najpopularniejszymi wersjami polisy mieszkaniowej są ubezpieczenia od ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenia od wszystkich ryzyk.

O nas

Od lat zajmujemy się ubezpieczeniami. Śledzimy nowoczesne rozwiązania pojawiające się na rynku i wdrażamy je do modeli współpracy z naszymi Klientami. Możemy podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, proponując ubezpieczenie dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Stawiamy na indywidualne podejście do Klienta, dlatego możemy zaproponować Ci polisę stworzoną na miarę Twoich potrzeb. Zaufały nam już dziesiątki osób, teraz swoją pomoc oferujemy także Tobie!
Więcej..

Kontakt